Yerçekimi Dalgaları Gözlenirken

Tarih:

Yazar:

Okuma Süresi:

1 dakika

Türkiye’deki astronomi ve astro-fotoğrafçılık topluluklarının mabedidir Antalya Saklıkent. Her sene 3–4 günlüğüne TÜBİTAK Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliği süresince amatör astronomi meraklıları toplanır, çadırlarını kurarlar, sunumlara katılır ve eğitmenler eşliğinde gözlem yaparlar. Astro-fotoğrafçılar için adeta bir kutsal dönemdir bu 3–4 gece. Teleskoplar kurulur, hava kararınca gözlem alanına gidilir, özellikle Ay’ın batması ile birlikte hava aydınlanana kadar sürecek derin uzay gözlemleri ve fotoğraflanması başlar.

Şenlik katılımcıları için bir gün öğle yemeği gözlemevinde yenir. Servis araçları ile dağın tepesine çıkılır, gözlem evi gezilir, orada bulunan teleskoplar hakkında bilgi alınır: RTT150’nin Türkiye’nin en büyük teleskopu olduğundan bahsedilir.

Peki bütün bunların yerçekimi dalgaları ile ilgisi nedir? Gözlemevi saldırı altında! Evet yanlış duymadınız, Türkiye’nin en büyük gözlemevi, ki 1978 yılında başlayan çalışmalar neticesinde bulunduğu konum seçilmiştir, Antalya’dan gelen ışıkların yanı sıra çevresine kurulan maden ocaklarının ışık ve toz kirliliğinin saldırısı altında. Yerçekimi dalgaları gibi astronomide ve hatta pozitif bilimlerin genelinde yankı uyandıran keşiflerin yapıldığı günümüzde biz ne yapıyoruz dersiniz? Change.org üzerinden gözlemevinin korunması için imza kampanyası açıyoruz. Yanlış duymadınız, ülkenin en büyük gözlemevini yönetenler devletin kendi gözlemevini kurtarması için change.org’dan medet ummak zorunda kalıyor.

Saklıkent ve gözlemevinin bu saldırıya ne kadar daha dayanabileceğini bilmiyoruz, imza kampanyası ne kadar işe yarar onu da bilmiyoruz, zira bölge siyasetçilerinin çıkarları elbette daha önemli, ancak Türk Astronomi Derneği’nin başlattığı imza kampanyasına katılmak isterseniz, buraya tıklayabilirsiniz.

Bu yazı ilk defa duzensiz.org’da yayınlanmıştır.
16 Şubat 2016


2017 Temmuz güncellemesi: Korkarım korunma bir yana, kötü yönde gidişat devam ediyor. Aktarılanlara göre ağaçların üzerinde bile mermer tozları görünüyor, hassas ekipmanlara vereceği zararı tartışmaya gerek yok.

E-Posta Bülteni

Yeni Çıkan Yazılara İlk Sen Ulaş!

.